TWOJEPROJEKTY.pl
04-136 Warszawa, ul. Mlądzka 10
tel.: 22 308 82 22, kom.: 691 46 22 46, fax: 22 22 300 14 99

Szukaj w serwisie
zaawansowane

Witamy serdecznie w katalogu projektów gotowych domów i domków.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gotowych projektów domów.
Zadzwoń - pomożemy Ci wybrać projekt!

poradnik inwestora

Nowa szansa dla wąskich działek

kategoria: Informacje Budowlane

Długie, wąskie działki to zmora wielu inwestorów budujących dom. Parcela o wymiarach 13 na 60 m ma 7,8 ara wydaje się całkiem spora, ale zbudowanie na niej wygodnego, wolno stojącego domu, z zachowaniem wymaganych przepisami odległości od granicy było dotychczas praktycznie niemożliwe (lub możliwe jedynie dla zwolenników eksperymentalnych rozwiązań architektonicznych). Od lipca 2009 r. nareszcie można budować bliżej sąsiada! Taką możliwość daje zmiana rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie rozporządzenia do zmienionych norm europejskich i obejmują dział "bezpieczeństwo pożarowe". Rozporządzenie reguluje również zasady wykonywania instalacji telekomunikacyjnych w budynkach.

Kolejna grupa zmian dotyczy sytuowania budynków blisko lub na granicy z sąsiednią działką budowlaną. Nowe przepisy pozwalają zbudować dom jednorodzinny nawet w odległości 1,5 m od granicy działki (dla ściany bez otworów okiennych i drzwiowych) pod warunkiem, że działka jest węższa niż 16 m oraz zezwolą na to ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub postanowienia decyzji o warunkach zabudowy. Dom można będzie postawić nawet na granicy, jeśli tylko jego część znajdująca się w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy będzie miała długość i wysokość nie większą niż istniejący bądź projektowany budynek sąsiada. Ponadto mniejszą niż dotąd należy zachować odległość od granicy takich elementów budynku jak schody, tarasy okapy dachów.

Wiele wąskich działek, których nie brak na terenach miejskich zyska nową szansę wykorzystania pod budownictwo jednorodzinne. I nie tylko – wiele projektów, które dotąd zarezerwowane były wyłącznie dla rozległych parcel, będzie mogło stanąć w gęstszej zabudowie.

Takich wiadomości nam potrzeba!

« powrót

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by TwojeProjekty.pl Wszelkie prawa zastrzeżone